Bagaż emocjonalny, który nosisz

Wyobraź sobie, że jako dziecko dostałeś duży plecak, który możesz nosić przez cały czas. Na początku nie wiedziałeś, do czego on służy, ale potem dorośli wokół ciebie zaczęli wrzucać do niego kamienie, które potem posłusznie nosiłeś. Wkrótce poszedłeś za ich przykładem i sam zacząłeś umieszczać tam kamienie. Z biegiem czasu niektóre kamienie zniknęły, ale większość nie i teraz ten plecak jest naprawdę, naprawdę ciężki.

 Często wyciągasz niektóre kamienie i patrzysz na nie.  Nie uszczęśliwiają cię.  W rzeczywistości sprawiają, że jesteś nieszczęśliwy.  Niektórych na dole nigdy nie wyciągasz – możesz nawet nie pamiętać, że je masz – ale mimo to je nosisz.  Wydaje się to niewytłumaczalne.  Dlaczego ktoś miałby dobrowolnie ponosić taki ciężar?

Niestety skały te nie są kawałkami łupków, granitu czy piaskowca.  Łatwo byłoby się ich pozbyć!  Zamiast tego są to resztki urazy, nienawiści, złości, poczucia winy i wstydu z powodu urazów, niesprawiedliwości lub błędów, których nie możesz, nie chcesz lub nie próbowałeś odpuścić.  Plecak to Twój umysł;  ciężar ten nie obciąża twoich pleców, ale twoją duszę.

 Jeśli plecak jest wypełniony, potrzeba trochę wysiłku, żeby zrobić dobre wiosenne porządki, ale uwierz mi, warto, dla światła słonecznego, które wleje się do Twojego życia.  Następnie odbędą się ciągłe prace konserwacyjne, dzięki którym Twój plecak będzie lekki, a kroki łatwe.  Tak, będą niespodzianki.  Kamienie, których przysięgasz, że nigdy nie podnosiłeś, w jakiś sposób dostały się do tego plecaka, a kilka kamieni pojawi się ponownie, nawet jeśli je odłożysz i opuścisz.  Mimo to wysiłek jest tego wart.

 Jak więc pozbyć się tych kamieni?  Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że złość, nienawiść, uraza, poczucie winy i wstyd to nie tylko waga, one są toksyczne i trujące dla zdrowego życia.  Zaciemniają twój osąd;  wysysają twoją uwagę i energię.  Prowadzą do goryczy, depresji i rozpaczy.  Jeśli będziesz karmić te toksyczne emocje, skały będą rosły, aż zostaną wszystkim, co ci pozostanie.  W najprostszym przypadku noszenie ze sobą tych skał jest formą samookaleczenia.

 Zamiast tego, gdy pojawią się te emocje, uznaj je i ucz się od nich.  W razie potrzeby podejmij działania.  A potem pozwól im odejść.  Nie oznacza to, że powinieneś pozwalać osobom, które cię skrzywdziły, na zrobienie tego ponownie.  Jednak ostrożność, mądrość i odwaga zapobiegają krzywdom lepiej niż gniew i uraza”.

 ~Karen Lynn Allen

 Cały fragment

 👉https://karenlynnallen.blogspot.com/2020/11/put-down-those-rocks-youre-carrying.html?m=1


Komentarze

Dodaj komentarz