Co to jest zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD)?

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się obsesjami i kompulsjami, które zakłócają codzienne życie.

OCD było wcześniej klasyfikowane jako zaburzenie lękowe , ponieważ osoby dotknięte tą chorobą psychiczną często doświadczają silnego lęku w wyniku obsesyjnych myśli. Mogą także angażować się w rozległe rytuały, próbując zmniejszyć niepokój spowodowany obsesjami.

W najnowszym wydaniu Podręcznika diagnostycznego i statystycznego zaburzeń psychicznych (DSM-5) zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne zostały przeniesione do własnej klasy zaburzeń „Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i pokrewne”. Powiązane schorzenia w tej klasie obejmują zaburzenie dysmorficzne ciała , zaburzenie zbieractwa i trichotillomanię .

Objawy OCD

Objawy OCD zwykle pojawiają się stopniowo i mogą być długotrwałe, jeśli nie są leczone. Osoby cierpiące na OCD mogą doświadczać objawów obsesji, kompulsji lub obu. Takie objawy zakłócają wiele dziedzin życia, w tym szkołę, pracę, relacje i normalne codzienne funkcjonowanie.

Obsesje

Obsesje to myśli, obrazy lub pomysły, które nie znikają , są niechciane i niezwykle niepokojące lub niepokojące („Co się stanie, jeśli zarażę się śmiertelną chorobą?” lub „Co się stanie, jeśli kogoś skrzywdzę?”).

Niektóre typowe objawy obsesji obejmują:

 • Niepokojące, gwałtowne myśli lub obrazy
 • Potrzeba posiadania wszystkiego w określonej kolejności
 • Strach przed zarazkami
 • Niechciane myśli na tematy zakazane lub tabu, takie jak seks czy religia

Kompulsje

Kompulsje to zachowania, które należy powtarzać wielokrotnie, aby złagodzić stany lękowe. Kompulsje są często powiązane z obsesjami. Na przykład, jeśli masz obsesję na punkcie bycia zanieczyszczonym, możesz czuć potrzebę wielokrotnego mycia rąk. Jednak nie zawsze tak jest.

Niektóre typowe kompulsje obejmują:

 • Liczenie rzeczy w kółko
 • Nadmierne mycie lub czyszczenie
 • Uporządkowanie rzeczy w określony lub symetryczny sposób
 • Powtarzające się sprawdzanie (np. sprawdzanie, czy drzwi są zamknięte lub czy piekarnik jest wyłączony)

 Co to jest przymus powtarzania?

Diagnoza

Należy mieć świadomość, że nie wszystkie nawyki i powtarzalne zachowania są równoznaczne z kompulsjami. Każdemu od czasu do czasu powtarzają się myśli lub ponownie sprawdzają pewne rzeczy. Aby zdiagnozować OCD, ich doświadczenie charakteryzuje się: 1

 • Niemożność kontrolowania swoich myśli lub zachowań, nawet jeśli uznają, że są one nadmierne lub irracjonalne
 • Spędzanie godziny lub więcej dziennie na tych obsesjach i kompulsjach
 • Doświadczanie znacznego niepokoju, problemów i zakłóceń w życiu codziennym z powodu tych myśli i zachowań

OCD jest stosunkowo powszechnym zaburzeniem, które według niektórych szacunków dotyka około 2,3% ludzi w ciągu całego życia. Doświadczają go w równym stopniu mężczyźni i kobiety i dotykają wszystkich ras i kultur. 2

OCD zwykle rozpoczyna się w późnym okresie dojrzewania/wczesnej dorosłości, chociaż może dotyczyć także małych dzieci i nastolatków. Rodzice i nauczyciele często nie zauważają zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u małych dzieci i nastolatków, ponieważ mogą dołożyć wszelkich starań, aby ukryć swoje objawy.

Powoduje

Dokładne przyczyny OCD nie są znane, ale uważa się, że pewną rolę odgrywa kilka czynników.

 • Czynniki biologiczne : Nieprawidłowe obwody nerwowe w mózgu są powiązane z OCD. Jeśli cierpisz na OCD, niektóre części mózgu mogą mieć trudności z hamowaniem i „wyłączaniem” obsesyjnych myśli i impulsów do wyłączenia. W rezultacie możesz doświadczyć obsesji i/lub kompulsji. Załamanie tego układu może być związane z nieprawidłowościami w zakresie serotoniny i innych neuroprzekaźników. 3
 • Historia rodziny : Ryzyko może być większe, jeśli w rodzinie występowała choroba. Badania wykazały, że jeśli ty, rodzic lub rodzeństwo cierpicie na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, istnieje około 25% szans, że inny członek rodziny pierwszego stopnia również będzie na nie cierpiał. 4
 • Genetyka : Chociaż nie zidentyfikowano pojedynczego „genu OCD”, OCD może być powiązany z określonymi grupami genów.
 • Stres : Stres wszelkiego rodzaju, w tym bezrobocie, trudności w relacjach, problemy w szkole, choroba lub poród, mogą powodować objawy OCD.

Osoby podatne na OCD opisują silną potrzebę kontrolowania swoich myśli i mogą wierzyć, że ich obsesyjne myśli oznaczają, że oszaleją lub stracą kontrolę. Chociaż wiele osób może mieć nawracające, dziwne lub niezwykłe myśli, gdy czują się zestresowane, jeśli jesteś podatny na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zignorowanie lub zapomnienie o tych myślach może być trudne. W rzeczywistości, ponieważ te myśli wydają się tak niebezpieczne, w rezultacie zwracasz na nie jeszcze większą uwagę, co uruchamia błędne koło.

 Czy zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne jest genetyczne?

Typy

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne może objawiać się na kilka różnych sposobów. Niektórzy ludzie doświadczają tylko obsesji, częściej ludzie doświadczają zarówno obsesji, jak i kompulsji, nawet jeśli kompulsywne zachowanie ma wyłącznie charakter psychiczny. Nie ma oficjalnych podtypów OCD, ale badania sugerują, że najczęstsze obsesje i kompulsje skupiają się na określonych tematach: 5

 • Czystość lub obawa przed zanieczyszczeniem
 • Potrzeba porządku, symetrii i doskonałości
 • Tabu lub zakazane myśli
 • Potencjalne zagrożenie dla siebie lub innych

Rodzice powinni również zdawać sobie sprawę z podtypu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dzieci wywołanego niektórymi infekcjami, takimi jak angina, w przebiegu której układ odpornościowy dziecka atakuje mózg. Według niektórych szacunków pediatryczne autoimmunologiczne zaburzenia neuropsychiatryczne (PANDAS) związane z infekcjami paciorkowcowymi mogą dotyczyć nawet 25% dzieci z OCD.

W przeciwieństwie do normalnego OCD, które rozwija się powoli, w przeciwieństwie do innych form OCD, PANDAS OCD rozwija się szybko i wiąże się z nim wiele innych objawów.

Leczenie

Leczenie OCD może obejmować leki, psychoterapię lub kombinację obu.

Lek

Istnieje wiele leków, które skutecznie zmniejszają częstotliwość i nasilenie objawów OCD. Wiele leków skutecznych w leczeniu OCD, takich jak Prozac (fluoksetyna), Paxil (paroksetyna), Zoloft (sertralina), Anafranil (klomipramina) i Luvox (fluwoksamina) wpływa na poziom serotoniny . Można również stosować dodatkowe rodzaje leków wpływających na inne neuroprzekaźniki w mózgu.

Psychoterapia

Terapie psychologiczne są również bardzo skuteczne w zmniejszaniu częstotliwości i intensywności objawów OCD. Skuteczne metody psychologiczne leczenia OCD kładą nacisk na zmiany w zachowaniu i/lub myślach.

W stosownych przypadkach psychoterapię można prowadzić samodzielnie lub w połączeniu z lekami. Dwa główne rodzaje terapii psychologicznych w leczeniu OCD to terapia poznawczo-behawioralna (CBT) oraz terapia zapobiegania ekspozycji i reakcji (ERP) .

 Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

Korona

OCD może być przewlekłą, długotrwałą chorobą, która z czasem może się pogarszać, dlatego ważne jest, aby uzyskać profesjonalne leczenie. Oprócz rozmowy z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego istnieje również szereg strategii samopomocy, które można zastosować, aby pomóc w opanowaniu objawów:

 • Praktykuj dobre strategie samoopieki , które pomogą Ci radzić sobie ze stresem. Stres często może wywołać objawy OCD, dlatego ważne jest, aby polegać na skutecznych i zdrowych metodach radzenia sobie. Badania wykazały, że zaburzenia snu są powiązane z poważniejszymi objawami OCD. 6 Oprócz snu regularne ćwiczenia fizyczne i zdrowa dieta to wybory dotyczące stylu życia, które możesz podjąć, a które ułatwią radzenie sobie ze stresem i zmartwieniami, jakie rzuca na ciebie życie.
 • Wypróbuj techniki relaksacyjne . Dodaj do swoich rytuałów relaksacyjnych kilka skutecznych narzędzi, takich jak medytacja, głębokie oddychanie, wizualizacja i stopniowe rozluźnianie mięśni.
 • Znajdź wsparcie . Rozważ dołączenie do grupy wsparcia, takiej jak ta, którą można znaleźć na stronie internetowej grupy wsparcia Międzynarodowej Fundacji OCD . Takie grupy mogą być pomocne w rozmowie z ludźmi, którzy mieli takie same doświadczenia jak Ty. Wsparcie społeczne jest ważne dla dobrego samopoczucia psychicznego, a grupy wsparcia mogą być pomocnym źródłem informacji.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, skontaktuj się z krajową infolinią ds. nadużywania substancji i usług w zakresie zdrowia psychicznego (SAMHSA) pod numerem 1-800-662-4357 , aby uzyskać informacje na temat wsparcia i ośrodków leczenia w Twojej okolicy.

Więcej zasobów dotyczących zdrowia psychicznego można znaleźć w naszej krajowej bazie danych infolinii .

 Strategie samopomocy w życiu z OCD