Co to znaczy czuć się przytłoczonym?

Czy masz wrażenie, że masz tak dużo na głowie, że nie możesz sobie z tym wszystkim poradzić? A może przeżywasz coś stresującego, co utrudnia Ci funkcjonowanie? To niektóre z oznak przeciążenia.

Przytłoczoną osobę zalewają myśli, emocje i doznania fizyczne – często związane z konkretnym problemem – z którymi może być trudno sobie poradzić, mówi Sabrina Romanoff , psycholog kliniczny i profesor na Uniwersytecie Yeshiva.

Każdy od czasu do czasu czuje się przytłoczony i jest to całkowicie normalna reakcja na codzienne stresory – mówi dr Romanoff. Stres może czasem być pomocny, ponieważ pobudza organizm i pomaga zwiększyć produktywność. 1 Jednakże chroniczny stres i ciągłe poczucie przytłoczenia mogą odbić się na Twoim zdrowiu psychicznym i fizycznym. 2

W tym artykule omówiono objawy i przyczyny poczucia przytłoczenia, a także niektóre strategie radzenia sobie, które mogą być pomocne.

Oznaki i objawy bycia przytłoczonym

Według dr Romanoff, oto niektóre z oznak świadczących o tym, że jesteś przytłoczony:

 • Irracjonalne myśli: możesz mieć trudności z racjonalnym myśleniem, co może sprawić, że problem będzie wydawał się wyolbrzymiony, a Twoja postrzegana zdolność radzenia sobie z nim będzie sfrustrowana.
 • Paraliż: Może wystąpić reakcja zamrożenia , która może spowodować uczucie paraliżu i niezdolności do funkcjonowania. Nawet proste zadania mogą wydawać się niemożliwe. Może się zdarzyć, że odłożysz stresujące zadania na później lub całkowicie ich unikniesz.
 • Nieproporcjonalne reakcje: Możesz przesadnie reagować na drobne czynniki stresogenne. Na przykład możesz wpaść w panikę, jeśli nie możesz znaleźć kluczy.
 • Wycofanie się: Może się okazać, że wycofujesz się od przyjaciół i rodziny. Możesz mieć wrażenie, że nie mogą ci pomóc ani zrozumieć, przez co przechodzisz.
 • Pesymizm: Możesz czuć się bezradny i beznadziejny w związku z tą sytuacją. 
 • Zmiany nastroju: Możesz czuć się zły, drażliwy lub niespokojny i łatwo płakać.
 • Zmęczenie poznawcze: Możesz czuć się zdezorientowany i mieć trudności z koncentracją, podejmowaniem decyzji i rozwiązywaniem problemów. 3
 • Objawy fizyczne: Mogą wystąpić objawy fizyczne, takie jak szybkie bicie serca, trudności w oddychaniu, zawroty głowy, zmęczenie, bóle głowy, skurcze, rozstrój żołądka lub inne bóle. 4

Chroniczny stres i przytłoczenie może prowadzić do schorzeń fizycznych i psychicznych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, otyłość, depresja , stany lękowe i uzależnienia. 5

Powody, dla których możesz czuć się przytłoczony

Narastający stres, nieoczekiwane wydarzenie lub zły stan zdrowia psychicznego mogą sprawić, że poczujesz się przytłoczony, mówi dr Romanoff. Wyjaśnia, że ​​możesz również czuć się przytłoczony, jeśli gromadzi się i piętrzy na Tobie seria czynników stresogennych. Brak umiejętności radzenia sobie może również zaostrzyć objawy.

Według dr Romanoff oto niektóre z typowych czynników wyzwalających uczucie przytłoczenia:

 • Utrata bliskiej osoby
 • Nadmierne obciążenie pracą lub stresujące środowisko pracy
 • Konflikt w relacjach osobistych z przyjaciółmi lub członkami rodziny
 • Trudności w związku lub rozstanie
 • Problemy finansowe
 • Obawy zdrowotne
 • Traumatyczne przeżycia
 • Kwestie środowiskowe lub polityczne
 • Duże zmiany w życiu

Choroby psychiczne, takie jak depresja, stany lękowe, zespół stresu pourazowego (PTSD) lub zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD), mogą predysponować do poczucia przytłoczenia, twierdzi dr Romanoff.

https://www.opinionstage.com/api/v2/widgets/cfb2fa76-c7bf-40fe-8520-0dfb1588a348/iframe

 5 skutków stresu na mózg

Radzenie sobie z przytłoczeniem

Poniżej dr Romanoff dzieli się kilkoma strategiami, które mogą pomóc Ci poradzić sobie , jeśli czujesz się przytłoczony.

Zmień swoją perspektywę 

Odsuń się o krok od swoich procesów myślowych. Rozpoznaj i zaakceptuj to, jak się czujesz i sytuację, w której się znajdujesz. Zatrzymaj błędne emocjonalne koło rozmyślań . 

Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby uzyskać pewien punkt widzenia na sytuację. Możesz spróbować odpocząć od tej sytuacji, pójść na spacer, zmienić otoczenie, porozmawiać z przyjacielem lub wziąć kilka głębokich oddechów.

Poszukaj zasobów, które pomogą Ci rozwiązać problem. Może to oznaczać poproszenie o pomoc, zrobienie czegoś, aby ponownie skalibrować swoją perspektywę lub podejście do problemu z innej perspektywy.

Podważ swoje założenia

Kiedy jesteśmy przytłoczeni, zamiast działać logicznie, pozwalamy, aby kierowały nami irracjonalne myśli i lęki. Na przykład, jeśli przeżywasz rozstanie, możesz martwić się tym, co ludzie mogą o Tobie pomyśleć, lub możesz stresować się faktem, że jesteś singlem i że skończysz sam.

Pomocne może być zidentyfikowanie nielogicznych założeń i sformułowanie ich, aby móc je zbadać w świetle dziennym i przekonać się, że niekoniecznie są one prawdziwe. Możesz spróbować zapisać je w dzienniku lub wypowiedzieć na głos zaufanej osobie.

 Wypróbowaliśmy ponad 100 usług i aplikacji terapeutycznych — i polecamy te 8 do terapii poznawczo-behawioralnej online

Szukaj wsparcia

Skontaktuj się ze swoją siecią wsparcia społecznego . Twoi przyjaciele, rodzina i współpracownicy mogą zaoferować radę, wsparcie i inną perspektywę.

Przyjmij pomoc bliskich i pozwól im być przy Tobie. Nawet sama rozmowa z wspierającymi Cię osobami w Twoim życiu może pomóc Ci poczuć się bezpieczniej i zyskać większą pewność siebie w kontekście stresu.

Wypróbuj ćwiczenia uważności

Uważność może być bardzo pomocna, gdy czujesz się przytłoczony. Techniki uziemiające, takie jak ćwiczenie 5-4-3-2-1, wykorzystują zmysły, aby połączyć cię z otoczeniem i pomóc ci wydostać się z chaosu umysłu.

Możesz wykonać ćwiczenie 5-4-3-2-1, siedząc w cichym miejscu i obserwując rzeczy wokół siebie. Spróbuj wymienić:

 • 5 rzeczy, które możesz zobaczyć
 • 4 rzeczy, których możesz dotknąć lub poczuć
 • 3 rzeczy, które możesz usłyszeć
 • 2 rzeczy, które możesz poczuć
 • 1 rzecz, którą możesz posmakować

To ćwiczenie pomoże Ci się uspokoić i oderwać od przytłaczających myśli i emocji, których doświadczasz. Możesz go wykorzystać, aby zrobić sobie przerwę, a następnie ponownie podejść do problemu ze świeżej perspektywy.

 7 najlepszych aplikacji do medytacji w 2024 r

Zobacz terapeutę

Terapia może pomóc Ci rozwinąć umiejętności potrzebne do radzenia sobie z uczuciem przytłoczenia. Może również pomóc ci zrozumieć, dlaczego masz tendencję do tak silnej reakcji na stresory, szczególnie jeśli w przeszłości czułeś się przytłoczony.

Terapia może również pomóc Ci znaleźć sposoby na zwiększenie pewności siebie poprzez kompetencje, które pozytywnie wzmacniają się nawzajem – im bardziej jesteś kompetentny, tym pewniej się czujesz i odwrotnie.

 Najlepsza pomoc online w leczeniu depresji w roku 2024

Słowo na koniec

Jeśli masz do czynienia z czymś stresującym, możesz zacząć czuć się przytłoczony i mieć trudności z radzeniem sobie. Może się okazać, że stale rozmyślasz o problemie i czujesz się zamrożony lub sparaliżowany . Możesz nawet zacząć czuć się chory i odczuwać inne objawy fizyczne.

Jeśli czujesz się przytłoczony, pomocne może być zrobienie sobie przerwy od problemu, nabranie na niego dystansu, porozmawianie o tym z bliskimi, a następnie powrót do tego, gdy poczujesz się lepiej. Terapia może być również źródłem wsparcia, które pomoże Ci zrozumieć Twoją reakcję i rozwinąć umiejętności radzenia sobie z nią.