Co wpływa na Twój nastrój? — i jak go poprawić

Nastrój można zdefiniować jako stosunkowo stabilny stan afektywny, często określany jako pozytywny lub negatywny. Czasami nastrój opisywany jest jako subiektywny stan uczuć, który wpływa na jego zewnętrzną ekspresję. W przeciwieństwie do emocji, które zwykle są silniejsze i bardziej specyficzne, nastroje są bardziej ogólne i mniej intensywne. 

Na ogół nie są one również wywoływane przez szczególne doświadczenie lub wydarzenie. Jednakże mogą mieć na nie wpływ różne czynniki, w tym zmęczenie, stres , interakcje społeczne, wydarzenia na świecie, hormony, pogoda, głód i ogólny stan zdrowia.

Nastrój może znacząco wpływać na różne aspekty życia, w tym na sposób myślenia, odczuwania i zachowania ludzi. Te stany afektywne mogą wpływać na poziom motywacji i podejmowanie decyzji. Mogą również wpływać na relacje i sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje z innymi. 

Zaburzenia nastroju, takie jak duża depresja i choroba afektywna dwubiegunowa, to poważne schorzenia, które mogą powodować znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Jeśli odczuwasz utrzymujące się zmiany nastroju, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego .

Jak długo naukowcy badali nastrój?

Nastrój jest przedmiotem badań od wielu lat. Wczesne teorie nastroju skupiały się na jego związku z emocjami. Jednak nowsze badania wykazały, że nastrój nie jest tylko wynikiem emocji, ale wpływają na niego także inne czynniki, takie jak fizjologia i funkcje poznawcze.

Badanie nastroju jest ważne dla zrozumienia ludzkich zachowań. Nastrój może odgrywać rolę w tym, jak się uczymy, zapamiętujemy informacje i podejmujemy decyzje. 

Nastrój może również wpływać na nasze zdrowie fizyczne. Na przykład badania wykazały, że osoby cierpiące na depresję są bardziej narażone na choroby i problemy z sercem.

Jest jeszcze wiele do nauczenia się na temat nastroju. Jednak przeprowadzone badania pomogły nam lepiej zrozumieć, jak to działa i jak może wpłynąć na nasze życie.

Co warto wiedzieć o negatywnych i pozytywnych stanach nastroju

Nastrój może być trudny do opisania, ale niektóre typowe objawy mogą pomóc Ci określić, czy jesteś w dobrym, czy złym nastroju.

Pozytywny nastrój

Dobry nastrój jest zwykle definiowany jako ogólnie pozytywny stan, chociaż ludzie zwykle nie są w stanie dokładnie określić, dlaczego są w dobrym nastroju. Dobre samopoczucie fizyczne, dobry sen, brak stresu i pozytywne interakcje społeczne to kilka czynników, które mogą wpływać na pozytywny nastrój.

Niektóre typowe oznaki dobrego nastroju obejmują: 

 • Czuję się szczęśliwy
 • Bycie optymistą
 • Uczucie zadowolenia
 • Posiadanie ogólnego dobrego samopoczucia
 • Poczucie energii i produktywności
 • Poczucie zaangażowania i zainteresowania życiem

Negatywny nastrój

Niektóre typowe oznaki złego nastroju obejmują:

 • Uczucie smutku, niepokoju lub złości
 • Poczucie pustki lub beznadziei
 • Uczucie zmęczenia i ospałości
 • Poczucie odłączenia i odłączenia od życia
 • Brak motywacji do angażowania się w normalne zadania
 • Drażliwość lub uczucie złości
 • Poczucie tęsknoty

Negatywne nastroje mogą wpływać na sposób, w jaki ludzie interpretują wydarzenia i swoje osądy. Kiedy ludzie są w bardziej negatywnym nastroju, są bardziej skłonni do negatywnego postrzegania wydarzeń wokół nich. 1

Jeśli odczuwasz utrzymujące się zmiany nastroju, koniecznie porozmawiaj z lekarzem lub specjalistą zdrowia psychicznego. Negatywne nastroje, które trwają dłużej niż dwa tygodnie lub wpływają na Twoje życie, mogą być oznaką depresji lub innego zaburzenia nastroju.

Rodzaje zaburzeń nastroju

Istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń, które mogą wpływać na nastrój . Niektóre z nich obejmują:

 • Duże zaburzenie depresyjne : Ten poważny stan może powodować ciągłe uczucie smutku, niepokoju lub pustki. Osoby cierpiące na depresję mogą również mieć problemy ze snem, jedzeniem i koncentracją.
 • Choroba afektywna dwubiegunowa : Zaburzenie to charakteryzuje się ekstremalnymi zmianami nastroju , od manii (stan wysoki, często euforyczny) do depresji. Osoby cierpiące na chorobę afektywną dwubiegunową mogą również mieć epizody maniakalne, podczas których mogą działać impulsywnie, mieć gonitwę myśli i łatwo ulegać irytacji.
 • Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) : dawniej znane jako duże zaburzenie depresyjne o charakterze sezonowym. Zaburzenie to charakteryzuje się objawami depresyjnymi, które zwykle występują w miesiącach zimowych, kiedy naturalnego światła słonecznego jest mniej. Objawy SAD mogą obejmować zmęczenie, trudności z koncentracją i wycofanie społeczne.
 • Cyklotymia : Zaburzenie to charakteryzuje się łagodniejszymi postaciami naprzemiennej manii i depresji. osoby z zaburzeniami cyklotymicznymi mogą mieć stosunkowo krótkie okresy normalnego nastroju pomiędzy epizodami.

Czynniki, które mogą mieć wpływ na Twój nastrój

W przeciwieństwie do emocji i uczuć, na nastroje wpływa szereg niespecyficznych czynników. Utrudnia to wskazanie dokładnych przyczyn negatywnych nastrojów. 

Badania sugerują, że zły sen, czynniki środowiskowe, stresujące, negatywne wydarzenia i negatywne interakcje społeczne często występują przed wystąpieniem obniżonego nastroju. 2

Spać

Wydaje się, że sen odgrywa ważną rolę w nastroju, chociaż związek między nimi nie jest w pełni poznany. W jednym z badań naukowcy odkryli, że zła jakość snu była powiązana z gorszym nastrojem. 3

Może to nie być zaskoczeniem dla nikogo, kto po niespokojnej nocy pełnej przewracania się i przewracania poczuł się rozdrażniony i rozdrażniony. Ale czy dobry nastrój przekłada się na lepszy sen? Niestety badania nie wskazują, że dobry nastrój ma taki sam korzystny wpływ na sen. 3

 Wpływ braku snu na zdrowie psychiczne

Uśmiechnięty

Chociaż czynniki wpływające na nastrój są złożone i różnorodne, badania wykazały, że zmiana dobrowolnej mimiki twarzy może wpływać na nastrój. Innymi słowy, wywołanie uśmiechu na twarzy (nawet jeśli go udajesz) może przyczynić się do poprawy Twojego nastroju.

Zasadniczo przyjęcie pozytywnego wyrazu twarzy wpływa na Twój umysł i wywołuje bardziej pozytywny nastrój, niezależnie od tego, czy Twój uśmiech jest szczery, czy nie.

Natura

Okazuje się, że Twoi rodzice prawdopodobnie mieli rację – wyjście na zewnątrz i zabawa naprawdę mogą poprawić Ci nastrój. Badania wykazały, że częstszy kontakt ze środowiskiem naturalnym może mieć pozytywny wpływ na nastrój i samopoczucie. 5

Jak nastrój wpływa na Twoje zdrowie i dobre samopoczucie

Nastrój może mieć znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie. Zaburzenia nastroju, takie jak zaburzenia depresyjne, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem problemów ze zdrowiem fizycznym, w tym chorób serca i udaru mózgu. Na przykład jedno badanie wykazało, że u osób z depresją w przeszłości ryzyko wystąpienia udaru było o 34% wyższe . 6

Nastrój może również wpływać na to, jak dobrze dana osoba funkcjonuje w życiu codziennym. Na przykład osoby cierpiące na depresję mogą mieć trudności ze snem, koncentracją i podejmowaniem decyzji .

Nastrój może również wpływać na relacje z innymi. Osoby cierpiące na depresję lub stany lękowe mogą mieć problemy z komunikowaniem się i nawiązywaniem kontaktu z innymi ludźmi. Może to utrudniać utrzymanie relacji międzyludzkich i może przyczyniać się do poczucia samotności i izolacji społecznej.

Ważne jest, aby zwrócić się o pomoc, jeśli odczuwasz obniżony nastrój lub nagłe zmiany nastroju.

Zaburzenia nastroju można leczyć, a osobom borykającym się z takimi problemami dostępnych jest wiele środków. Jeśli niepokoisz się swoim nastrojem, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego.

Sposoby na poprawę nastroju

Każdy od czasu do czasu doświadcza okresów złego nastroju, ale niektóre strategie mogą pomóc Ci poprawić nastrój, gdy czujesz się przygnębiony. Oto kilka wskazówek, jak poprawić nastrój:

Regularne ćwiczenia

Ćwiczenia mogą pomóc poprawić nastrój , między innymi poprzez uwalnianie endorfin, substancji chemicznych poprawiających nastrój. Badania wykazały, że ćwiczenia mogą odgrywać rolę w poprawie nastroju. Oprócz potencjalnego zapobiegania i łagodzenia objawów depresji, pojedyncze sesje ćwiczeń mogą zapewnić natychmiastową poprawę nastroju. 7

Jedz zdrową dietę

Spożywanie pożywnej żywności może pomóc poprawić poziom energii i ogólne samopoczucie, a dowody wskazują, że to, co jesz, może mieć również wpływ na nastrój. Związek między dietą a depresją nie jest w pełni poznany, ale rośnie przekonanie, że to, co jesz, może korzystnie wpływać na poprawę nastroju i zwalczanie depresji.

Badania wskazują, że wysokie przestrzeganie zaleceń dietetycznych może działać ochronnie przed objawami depresyjnymi. Spożywanie żywności wywołującej stany zapalne (takiej jak żywność wysoko przetworzona o większej zawartości cukru i tłuszczu oraz czerwone mięso) została powiązana z wyższym ryzykiem wystąpienia objawów depresyjnych. 8

Spędzaj czas na łonie natury

Kontakt z naturą może pomóc zmniejszyć stres i sprzyjać relaksowi. Jedno z badań wykazało, że zaledwie 10 minut spędzonych w pozycji siedzącej lub spacerowej w naturalnym otoczeniu miało znaczący pozytywny wpływ na nastrój. 9

Połącz się z innymi

Spędzanie czasu z bliskimi lub uczestnictwo w zajęciach z innymi może pomóc poprawić nastrój i zmniejszyć poczucie izolacji. Badania sugerują, że pozytywne interakcje społeczne mogą pomóc złagodzić obniżony nastrój. 1

Ćwicz techniki relaksacyjne

Kiedy jesteś pod wpływem stresu, Twój organizm wytwarza substancję chemiczną zwaną kortyzolem . Przygotowuje organizm do radzenia sobie z wyzwaniami, przed którymi stoisz, ale zbyt długie narażenie na jego działanie może powodować szereg negatywnych skutków zdrowotnych.

W rzeczywistości badania wykazały, że poziom kortyzolu jest zwykle bardziej podwyższony u osób z większą depresją. 10

Minimalizowanie odczuwanego stresu może być pomocne, jeśli chodzi o poprawę ogólnego nastroju. Techniki relaksacyjne, takie jak joga, medytacja lub głębokie oddychanie, mogą pomóc zmniejszyć stres i promować poczucie spokoju.

Użyj narzędzia do śledzenia nastroju

Niezależnie od tego, czy korzystasz z odręcznego dziennika, czy z aplikacji internetowej , narzędzie do śledzenia nastroju pomoże Ci znaleźć czynniki, które mogą mieć wpływ na Twój nastrój. Może również zapewnić wgląd w to, jak czynniki stylu życia – w tym dieta, sen i ćwiczenia – wpływają na Twój nastrój

 Co wpływa na Twój nastrój? — i jak go poprawić

Powiązane tematy: