Dlaczego ciągle jestem zmęczony?

Najczęstsze przyczyny zmęczenia i co robić aby przestać być wiecznie zmęczonym

Jeśli śpisz do ostatniej możliwej sekundy, zanim wstaniesz z łóżka, możesz zastanawiać się: „Dlaczego zawsze jestem zmęczony ?” A może po prostu nie masz energii, aby zrobić wszystko tak, jak kiedyś.

Zmęczenie może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym stanami chorobowymi, problemami ze zdrowiem psychicznym, zaburzeniami snu, niedoborami żywieniowymi i niektórymi lekami.

Najczęstsze przyczyny dlaczego ciągle jesteś zmęczony

Brak snu

Brak snu może wydawać się oczywistą przyczyną chronicznego zmęczenia, ale jest zaskakująco częstym powodem uczucia zmęczenia. Wiele osób idzie przez życie, czując się zbyt zestresowane lub zbyt zajęte, aby zwolnić i przespać tyle, ile potrzeba, aby czuć się dobrze.

Około 30% dorosłych w USA ma problemy z zasypianiem lub utrzymaniem snu. 1 Oprócz przyczyniania się do zmęczenia w ciągu dnia, brak snu może mieć wpływ na zdrowie psychiczne . Zmienność nastroju, drażliwość i niepokój to tylko kilka innych skutków, których możesz doświadczyć.

Chociaż brak snu nie jest stanem chorobowym jako takim, lekarz może pomóc Ci poznać sposoby na zmniejszenie stresu lub przepisać leki, które pomogą Ci okazjonalnie bezsenność.

Warto zacząć od określenia swoich potrzeb związanych ze snem. „Przeciętny” dorosły potrzebuje około ośmiu godzin na dobę, ale niewiele osób jest przeciętnych. Możesz także mieć nagromadzony dług snu, co wymaga dodatkowego snu, aby nadrobić zaległości.

Zła dieta

Zła dieta może mieć istotny wpływ na poziom energii i prowadzić do uczucia chronicznego zmęczenia. Nadmiar tłuszczów, cukrów prostych i przetworzonych produktów spożywczych może prowadzić do niestabilności poziomu cukru we krwi, co może powodować wahania energii i uczucie zmęczenia. Brak odpowiedniej ilości składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i białka, również może wpłynąć na funkcjonowanie organizmu i prowadzić do zmęczenia.

Dieta bogata w zdrowe źródła energii, takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze i białka, może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu energii i zmniejszeniu uczucia chronicznego zmęczenia. Regularne spożywanie posiłków o równomiernym składzie, z uwzględnieniem odpowiedniej ilości wody, również jest kluczowe dla utrzymania energii przez cały dzień.

Powiązane: Jak dobrze się odżywiać?

Zbyt intensywny wysiłek fizyczny lub brak aktywności fizycznej

Istnieje silne powiązanie między zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym, a uczuciem chronicznego zmęczenia, podobnie jak między brakiem aktywności fizycznej a tym samym problemem.

Zbyt intensywny trening może prowadzić do przetrenowania, czyli stanu, w którym organizm nie ma wystarczająco czasu na regenerację po wysiłku. To może prowadzić do nadmiernego stresu na organizmie, zaburzeń snu, spadku poziomu energii i ogólnego uczucia zmęczenia.

Z drugiej strony, brak aktywności fizycznej również może prowadzić do uczucia chronicznego zmęczenia. Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Ćwiczenia pomagają poprawić przepływ krwi, zwiększyć wydajność serca i płuc, oraz regulować poziom hormonów, co przekłada się na lepszą energię i redukcję uczucia zmęczenia.

Dlatego istotne jest znalezienie równowagi między intensywnością treningu a odpoczynkiem oraz regularne włączanie aktywności fizycznej do codziennego planu, aby uniknąć uczucia chronicznego zmęczenia i utrzymać dobre zdrowie.

Powiązane: Jak mądrze trenować?

Depresja

Uważa się, że depresja jest stanem, na który wpływają nieprawidłowości w regulujących nastrój substancjach chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami w mózgu. 2

Osoby cierpiące na depresję mają zwykle problemy ze snem i poziomem energii. Mogą mieć problemy z zasypianiem lub budzić się w nocy. Niektóre osoby cierpiące na depresję mogą również mieć problemy z porannym budzeniem się i zbyt długim snem . Depresja często powoduje, że ludzie czują się ospali i pozbawieni motywacji.

Do innych objawów depresji zalicza się uczucie smutku lub pustki, utrata zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały Ci przyjemność, zmiany apetytu lub masy ciała, poczucie bezwartościowości lub winy oraz nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie.

Jeśli czujesz, że możesz mieć depresję, porozmawiaj z lekarzem. Mogą zalecić wizytę u terapeuty, który pomoże Ci uporać się z uczuciami. Nieleczona depresja nie tylko prowadzi do zmęczenia, ale może mieć wpływ na każdy aspekt Twojego życia.

Niedokrwistość

Kiedy cierpisz na anemię, w Twoim organizmie jest albo mniejsza niż normalnie liczba czerwonych krwinek, albo nie ma wystarczającej ilości hemoglobiny. Hemoglobina jest substancją nadającą kolor czerwonym krwinkom. Bierze także udział w rozprowadzaniu tlenu po całym organizmie.

Kiedy masz za mało hemoglobiny lub za mało czerwonych krwinek, organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. W rezultacie będziesz czuć się zmęczony lub słaby. Mogą również wystąpić objawy, takie jak duszność, zawroty głowy lub bóle głowy.

Obecnie uważa się, że sam niedobór żelaza, nawet bez anemii, jest przyczyną chronicznego zmęczenia.

Pracownik służby zdrowia może zlecić badanie krwi, które wykaże, czy cierpisz na anemię. Należy pamiętać, że anemia to nie tylko niedobór żelaza – istnieje wiele możliwych przyczyn.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to choroba, w której tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy. Choroby tarczycy są bardzo częste, szczególnie u kobiet i w samych Stanach Zjednoczonych dotykają od 27 do 60 milionów ludzi.

Hormony tarczycy kontrolują metabolizm, więc gdy ich poziom jest niski, mogą wystąpić objawy zmęczenia, przyrostu masy ciała i uczucia zimna. 4 Co jeszcze bardziej zagmatwa sytuację, niedoczynność tarczycy może również przyczyniać się do wystąpienia objawów depresji .

Na szczęście badanie krwi może określić, czy tarczyca funkcjonuje zgodnie z akceptowalnymi wytycznymi. Jeśli nie, lekarz może przepisać leki pomagające w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Choroba serca

Choroby serca, zwłaszcza niewydolność serca, mogą powodować ciągłe uczucie zmęczenia i nietolerancję wysiłku fizycznego. W przypadku niewydolności serca serce jest mniej skuteczne w pompowaniu natlenionej krwi do mięśni i innych tkanek organizmu. Nawet zwykłe codzienne czynności, takie jak chodzenie lub wnoszenie zakupów z samochodu, mogą stać się trudne.

Inne możliwe objawy choroby serca obejmują ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, zawroty głowy, omdlenia i duszność.

Zauważono, że objawy chorób serca u kobiet często różnią się od objawów u mężczyzn i mogą być bardziej subtelne, na przykład objawiać się zmęczeniem, a nie bólem w klatce piersiowej. 5 Niektóre badania sugerują również, że kobiety są bardziej narażone na choroby serca z powodu stresu i napięcia zawodowego .

Ponieważ objawy takie jak zmęczenie często są lekceważone, ignorowane lub przypisywane innym przyczynom, kobiety są bardziej narażone na śmierć z powodu chorób serca niż mężczyźni.

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o wszystkich objawach, a także o historii chorób w rodzinie. Na podstawie tych wyników Ty i Twój lekarz możecie zdecydować, że potrzebne są dalsze badania w celu oceny Twojego serca.

Bezdech senny

Bezdech senny to przewlekła choroba, w której mogą występować przerwy w oddychaniu lub płytki oddech trwający od kilku sekund do minuty podczas snu. 7 Te przerwy i płytkie oddechy mogą występować nawet 30 razy na minutę.

Za każdym razem, gdy oddech wraca do normy – często z prychnięciem lub dławieniem – może to bardzo zakłócać sen. Ten zakłócony i złej jakości sen może być częstą przyczyną senności w ciągu dnia.

Inne objawy związane z bezdechem sennym obejmują poranne bóle głowy, problemy z pamięcią , słabą koncentrację, drażliwość, depresję i ból gardła po przebudzeniu.

Pracownik służby zdrowia prawdopodobnie zapyta Cię, czy inni zauważyli problemy z Twoim snem, takie jak nieregularne oddychanie lub chrapanie, a także może być zaniepokojony, jeśli masz czynniki ryzyka bezdechu sennego lub odczuwasz zmęczenie w ciągu dnia. Często zaleca się badanie snu w celu udokumentowania bezdechu sennego, a jeśli występuje, można zalecić leczenie takie jak CPAP.

Należy pamiętać, że nieleczony bezdech senny nie tylko powoduje zmęczenie, ale może prowadzić do chorób serca, udaru mózgu, a nawet nagłej śmierci.

Zapalenie wątroby

Zapalenie wątroby to zapalenie wątroby o kilku możliwych przyczynach, od infekcji po otyłość.

Wątroba spełnia wiele ważnych funkcji w organizmie, od rozkładania toksyn, przez wytwarzanie białek kontrolujących krzepnięcie krwi, po metabolizowanie i magazynowanie węglowodanów i wiele więcej. Kiedy wątroba ulega zapaleniu, te ważne procesy mogą zostać zatrzymane.

Oprócz zmęczenia, niektóre objawy zapalenia wątroby mogą obejmować żółtaczkę (żółtawe zabarwienie skóry i białek oczu), ból brzucha, nudności, ciemnożółty mocz i jasne stolce. 8

Badania czynności wątroby można łatwo wykonać w większości klinik, a jeśli są nieprawidłowe, mogą skłonić Ciebie i lekarza do poszukiwania możliwych przyczyn.

Cukrzyca

Cukrzyca to stan, w którym organizm albo nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, albo nie wykorzystuje jej tak skutecznie, jak powinien. Insulina to hormon wytwarzany przez trzustkę, który pomaga glukozie przedostać się do komórek organizmu i wykorzystać ją do produkcji energii.

Istnieje kilka powodów, dla których cukrzyca może powodować ciągłe uczucie zmęczenia. Zmiany poziomu cukru we krwi odgrywają rolę w zmęczeniu spowodowanym cukrzycą. Kiedy Twoje komórki krwi nie otrzymują wystarczającej ilości glukozy, w rezultacie możesz odczuwać zmęczenie.

Inne objawy cukrzycy obejmują częste oddawanie moczu, skrajne pragnienie, niewyjaśnioną utratę wagi, skrajny głód, nagłe zmiany widzenia, mrowienie lub drętwienie dłoni lub stóp, suchość skóry, wolno gojące się rany lub większą niż zwykle liczbę infekcji.

Badanie poziomu cukru we krwi można wykonać w większości klinik, a badanie zwane hemoglobiną A1C może pomóc w określeniu średniego poziomu cukru we krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Zespół chronicznego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia, znany również jako myalgiczne zapalenie mózgu i rdzenia, to zaburzenie charakteryzujące się intensywnym zmęczeniem, które nie ustępuje po odpoczynku i które może się nasilić pod wpływem wysiłku fizycznego lub psychicznego. Nie wiadomo, co jest przyczyną tego stanu.

Oprócz wyniszczającego zmęczenia, niektóre inne objawy definiujące zespół chronicznego zmęczenia obejmują upośledzenie pamięci krótkotrwałej lub koncentracji, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, tkliwość węzłów chłonnych i częsty ból gardła.

 13 możliwych powodów, dla których jesteś cały czas zmęczony

Leki

Zmęczenie może być skutkiem ubocznym kilku różnych leków. Do najczęstszych leków, które mogą powodować zmęczenie, należą:

  • Antybiotyki (stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych)
  • Leki przeciwdepresyjne (stosowane w leczeniu depresji)
  • Leki przeciwhistaminowe (stosowane w leczeniu alergii)
  • Leki przeciwpsychotyczne (stosowane w leczeniu schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej i innych poważnych schorzeń psychicznych)
  • Benzodiazepiny (stosowane w leczeniu lęku, skurczów mięśni, drgawek)
  • Leki na ciśnienie krwi
  • Leki moczopędne (stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, jaskry i obrzęków)
  • Narkotyczne leki przeciwbólowe
  • Inhibitory pompy protonowej (stosowane w leczeniu schorzeń żołądka, takich jak refluks żołądkowy)
  • Statyny i fibraty (stosowane w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu)

Lekarz lub farmaceuta może powiedzieć, czy zmęczenie jest możliwym skutkiem ubocznym jakichkolwiek leków, które przyjmujesz, zarówno na receptę, jak i bez recepty.

Streszczenie

Wymienione powyżej przyczyny zmęczenia są dość powszechne, ale istnieje wiele schorzeń, które mogą powodować zmęczenie. Jeśli czujesz, że Twoje zmęczenie jest niezwykłe i nie tylko brakuje Ci snu , ale potrzebujesz odpoczynku, umów się na wizytę u lekarza. Mogą zebrać dokładny wywiad, w tym historię chorób w rodzinie, przeprowadzić badanie fizykalne i zlecić wszelkie badania krwi potrzebne do rozpoczęcia poszukiwania przyczyn.

Czasami czekanie na odpowiedź na swoje zmęczenie może być frustrujące, ale nie poddawaj się. Znalezienie przyczyny zmęczenia może nie tylko skutkować poprawą leczenia, ale może wykryć schorzenia, które należy zdiagnozować również z innych powodów.

 Dlaczego jestem taki zmęczony po pracy?