Prokrastynacja: Jak pokonać prokrastynację

Prokrastynacja to jedna z tych rzeczy, której ofiarą padają nawet najlepiej zorganizowani i punktualni ludzie. Pamiętasz, kiedy ostatni raz scrollowałeś social media, w czasie gdy naprawdę powinieneś zająć się pracą? Chociaż prokrastynacja jest powszechnym zjawiskiem, może mieć szkodliwy wpływ na Twoje życie.

Prokrastynacja – co możesz zrobić, aby ją przezwyciężyć i uniknąć stresu, niepokoju, które wynikają z kończenia zadań w ostatniej sekundzie?

Naukowcy sugerują, że opracowanie harmonogramu, dokładne planowanie zadań i doskonalenie umiejętności zarządzania czasem to skuteczne sposoby radzenia sobie z prokrastynacją.

Prokrastynacja: Pokonaj swój strach

Strach jest jednym z czynników przyczyniających się do prokrastynacji. Może to wiązać się ze strachem przed porażką, strachem przed popełnieniem błędów, a nawet strachem przed sukcesem.

Jeśli boisz się sukcesu, ponieważ skrycie wierzysz, że na niego nie zasługujesz, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że Twoje ułomności mogą powstrzymywać Cię od osiągnięcia swoich celów. Pokonując strach, który powstrzymuje Cię przed rozpoczęciem, możesz zacząć przezwyciężać nawyk odwlekania.

Pokonaj strach przed sukcesem

Prokrastynacja: Zrób listę

Zacznij od stworzenia listy rzeczy do zrobienia, zawierającej rzeczy, które chciałbyś zrealizować. W razie potrzeby obok każdej pozycji umieść datę, jeśli istnieje termin, którego musisz dotrzymać.

Oszacuj, ile czasu zajmie wykonanie każdego zadania, a następnie podwoj tę liczbę, aby nie wpaść w poznawczą pułapkę niedoszacowania czasu trwania każdego projektu.

Podziel projekty na łatwiejsze do zarządzania segmenty

Możesz czuć się zniechęcony, kiedy masz przed sobą duży projekt. Dzieje się tak, gdy widzisz ogrom pracy, z którą się z nim wiąże. Rozwiązaniem jest wzięcie poszczególnych pozycji ze swojej listy i podzielenie ich na mniejsze kroki i podzadania.

Jeśli musisz napisać pracę na zajęcia, jakie kroki musisz wykonać? Jeśli planujesz duże wydarzenie rodzinne, jakie rzeczy musisz zrobić i jakie materiały musisz zaopatrzyć?

Po utworzeniu listy szczegółowo opisującej proces, przez który należy przejść, aby wykonać zadanie, możesz rozpocząć pracę nad indywidualnymi „małymi krokami”.

Rozpoznaj początek prokrastynacji

Kiedy zaczniesz zajmować się kwestiami z listy, zwróć uwagę, kiedy do Twojej głowy zaczynają wkradać się myśli o odłożeniu na później. Jeśli przyłapiesz się na myśleniu: „Nie mam ochoty tego teraz robić” lub „Później będę miał czas, aby nad tym popracować”, to właśne moment kiedy zaczynasz prokrastynować.

Kiedy poczujesz pokusę, aby odłożyć zadanie na później, nie poddawaj się tej pokusie. Zamiast tego zmuś się do poświęcenia przynajmniej kilku minut na pracę nad zadaniem. W wielu przypadkach może się okazać, że łatwiej będzie ukończyć zadanie, gdy już zaczniesz.

Wyeliminuj zakłócenia

Trudno jest wykonać jakąkolwiek prawdziwą pracę, gdy wokół jest tyle rzeczy, które odciągają Twoją uwagę. Myślisz o tym, co dzieje się w social mediach, albo sięgasz po Twoją ulubioną grę.

Wyznacz sobie czas, w którym wyłączysz wszystkie rozrywki – takie jak muzyka, telewizja i portale społecznościowe. Możesz skorzystać z wbudowanych funkcji w smartfonie takich jak „czas przed ekranem”. Wykorzystaj ten czas, aby skupić całą swoją uwagę na bieżącym zadaniu.

Nagradzaj siebie

Po wykonaniu zadania (lub nawet niewielkiej części większego zadania) ważne jest, aby nagradzać siebie za swoje wysiłki.

Zrób coś, co sprawi ci przyjemność.

Prokrastynacja: Podsumowanie

Przełamanie nawyku odwlekania nie jest łatwe. Chęć odłożenia rzeczy na później może być silna, zwłaszcza gdy wokół nas jest tak wiele rzeczy, które zapewniają zabawę i rozrywkę.

Zdarza się, że prokrastynacji nie unikniesz w 100%. Niemniej jednak pomocne może być poznanie powodów, dla których odkładasz zadania i sposobów na pozbycie się tego nawyku.

 6 sposobów na znalezienie więcej czasu i zwiększenie produktywności

Powiązane tematy:

,

Komentarze

Dodaj komentarz