Jak sobie poradzić z poczuciem beznadziejności

Co może pomóc, gdy czujesz się beznadziejnie

Informacje zawarte w tym artykule mogą być dla niektórych osób poruszające. Jeśli masz myśli samobójcze, skontaktuj się z  infolinią National Suicide Prevention Lifeline  pod  numerem 988,  aby uzyskać wsparcie i pomoc przeszkolonego doradcy. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich znajduje się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, zadzwoń pod numer 911.

Więcej zasobów dotyczących zdrowia psychicznego można znaleźć w naszej  krajowej bazie danych infolinii .

Beznadzieja z definicji to przekonanie, że nic się nie poprawi lub że nie uda ci się odnieść sukcesu.

Niezależnie od tego, czy czujesz się beznadziejnie, jeśli chodzi o możliwość wyjścia z długów, czy też czujesz się beznadziejnie w prawie wszystkim w życiu, jest to okropne uczucie.

Poczucie, że utknęłam w miejscu beznadziei, sprawia, że ​​życie jest naprawdę trudne. 1 Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, gdy czujesz się beznadziejnie, aby uczynić życie choć trochę lepszym – bez względu na to, jak zła może się wydawać sytuacja.

Weź pod uwagę, że Twój mózg może Cię okłamywać

Twój mózg może ci powiedzieć, że rzeczy są okropne, okropne i okropne. Może próbować cię przekonać, że nie może ci się udać, lub powiedzieć, że nie ma szans, że wszystko się poprawi.

Ale to, że tak myślisz, nie znaczy, że to prawda. Twoje myśli mogą być zniekształcone, niedokładne lub wręcz błędne.

Beznadziejne uczucia podsycają beznadziejne myśli. Łatwo jest wpaść w negatywny cykl, przez który trudno dostrzec, że sytuacja może się poprawić. 2

Możesz nawet pomyśleć: „Próbowałem już wszystkiego i nic nie działa!” Ale to prawdopodobnie zniekształcenie poznawcze . Być może próbowałeś kilku rzeczy – a nawet 10 rzeczy – ale prawdopodobnie nie próbowałeś wszystkiego.

Przynajmniej bądź otwarty na myśl, że sposób, w jaki myślisz, może nie być dokładny. Może być więcej nadziei, niż sobie wyobrażasz.

 Najlepsza pomoc online w leczeniu depresji w roku 2024

Argumentuj coś przeciwnego

Kiedy poczujesz się beznadziejnie, prawdopodobnie pomyślisz o wszystkich powodach, dla których nic nigdy się nie poprawi. Poświęć więc kilka minut na argumentację przeciwną.

Jakie są dowody na to, że sprawy mogą ułożyć się lepiej, niż się spodziewasz? Albo jak sytuacja może faktycznie się polepszyć?

Myślenie o potencjalnych pozytywach może otworzyć cię na więcej możliwości. I chociaż istnieje ryzyko, że sprawy nie ułożą się wspaniale, istnieje również ryzyko, że nie okażą się tak złe (lub pozostaną tak złe), jak się spodziewasz.

Twierdzenie, że jest inaczej, może po prostu otworzyć twój mózg na myśl, że sytuacja może nie być tak ponura, jak się spodziewasz.

Pomyśl o tym, co zyskasz, czując się beznadziejnie

Myślenie o tym, co zyskasz, będąc beznadziejnym, brzmi jak dziwne ćwiczenie na pozór. W końcu możesz pomyśleć: „Nic nie zyskam. Nie chcę się tak czuć.”

Jednak po nieco głębszej refleksji możesz odkryć, że poczucie beznadziejności chroni cię przed rozczarowaniem. Jeśli nie spodziewasz się, że wydarzy się coś dobrego, nie musisz się martwić rozczarowaniem, jeśli sprawy potoczą się źle.

Bycie beznadziejnym może również pomóc ci poczuć się dobrze, jeśli nie podejmiesz działań.

Na przykład, jeśli nie masz nadziei, że kiedykolwiek spłacisz swój dług , możesz nie zawracać sobie głowy próbami zwiększenia swoich dochodów (poprzez znalezienie innej pracy) lub możesz nie zarządzać swoimi wydatkami (poprzez utworzenie budżetu).

Zastanów się więc, czy możesz coś zyskać, pozostając bez nadziei. Może się okazać, że w jakiś sposób chroni Cię przed wprowadzeniem zmian lub zrobieniem czegokolwiek innego. 3

Zastanów się, co możesz zyskać, rozwijając nadzieję

Z drugiej strony zastanów się, co możesz zyskać, jeśli nabierzesz większej nadziei. Jak może zmienić się Twoje życie? Co zrobiłbyś inaczej, gdybyś miał nadzieję?

Następnie możesz śmiało zacząć zachowywać się tak, jakbyś miał nadzieję.

Na przykład możesz zdać sobie sprawę, że gdybyś miał nadzieję, wychodziłbyś i poznawał nowych ludzi. Albo będziesz ubiegał się o nową pracę. Idź i rób te rzeczy, nawet jeśli nie masz nadziei, zadziałają.

Czasami musisz najpierw zmienić swoje zachowanie, a uczucia mogą za tym podążać. Jeśli więc zachowujesz się z nadzieją, możesz w końcu zacząć czuć się bardziej pełen nadziei. 3

Zaangażuj się w rozwiązywanie problemów

Zawsze jest coś, co możesz zrobić, aby rozwiązać problem lub zmienić swoje nastawienie do problemu. Poświęć trochę czasu na przemyślenie potencjalnych rozwiązań problemu. Przeprowadź burzę mózgów i pamiętaj o nich. Nawet niekoniecznie potrzebujesz dobrych pomysłów. Sprawdź, czy potrafisz wymyślić jak najwięcej strategii rozwiązania problemu.

Jeśli nie możesz rozwiązać problemu (jak w przypadku choroby bliskiej osoby), zastanów się, jak zmienić swoje nastawienie do problemu. Czy spędzanie czasu z członkami rodziny może pomóc Ci poczuć się trochę lepiej? Czy poczułbyś się trochę bardziej pełen nadziei, gdybyś wziął dzień zdrowia psychicznego w miejscu pracy?

Zawsze jest coś, co możesz zrobić, aby poprawić sytuację lub poczuć się trochę lepiej .

Porozmawiaj z zaufanym przyjacielem lub członkiem rodziny

Jeśli masz trudności ze znalezieniem możliwych rozwiązań lub trudno ci się wydostać, skontaktuj się z zaufanym przyjacielem lub członkiem rodziny. Powiedz im, czego doświadczasz.

Być może pomogą Ci spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy. Mogą też oferować strategie, które pomogą Ci poczuć się lepiej.

Może być trudno powiedzieć innym, przez co przechodzisz. Jednak powiedzenie komuś o tym może być kluczem do uzyskania większej nadziei w związku z twoją sytuacją. 4

 Jak rozmawiać z przyjaciółmi o swojej depresji

Opracuj plan

Po opracowaniu pomysłów – samodzielnie i/lub z kimś innym – utwórz plan. Zdecyduj, jaki krok zrobisz jako pierwszy.

Pamiętaj, że jeśli plan A nie zadziała, zawsze możesz mieć plan B. Pomyśl o swoim planie jako o eksperymencie, a Twoim zadaniem jest przeprowadzenie jak największej liczby eksperymentów , aż odkryjesz, co działa.

Podejmij działanie

Kiedy już masz plan, ważne jest, aby podjąć działania.

W końcu prawdopodobnie nie zyskasz nadziei co do swojej sytuacji, siedząc spokojnie. Zamiast tego zyskasz więcej nadziei, kiedy zaczniesz się angażować i zaczniesz widzieć, co możesz zrobić. 3

Szukaj profesjonalnej pomocy

Beznadzieja może być objawem problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja . 5 Jeśli więc poczucie beznadziejności trwa dłużej niż dwa tygodnie lub martwisz się o swoje zdrowie psychiczne, porozmawiaj z kimś.

Specjalista ds. zdrowia psychicznego może ocenić Twoje potrzeby i omówić możliwości leczenia, takie jak terapia rozmowa lub leki. Większość problemów psychicznych można łatwo wyleczyć. Leczenie może pomóc Ci z większą nadzieją patrzeć w przyszłość.

Uzyskaj pomoc teraz

Wypróbowaliśmy, przetestowaliśmy i napisaliśmy bezstronne recenzje najlepszych programów terapeutycznych online , w tym Talkspace, BetterHelp i ReGain. Dowiedz się, która opcja jest dla Ciebie najlepsza.

Słowo na koniec

Pamiętaj, to, że sytuacja wydaje się beznadziejna, nie oznacza, że ​​taka jest. Z niewielką pomocą kogoś innego lub z nieco innej perspektywy możesz odkryć, że wszystko może się poprawić. 

 Jak sobie radzić, gdy czujesz się zagubiony

Powiązane tematy:


Komentarze

Dodaj komentarz