Objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) to rodzaj neurodywergencji zwykle diagnozowany w dzieciństwie. Charakteryzuje się brakiem uwagi, nadpobudliwością i impulsywnością. Zrozumienie cech ADHD może pomóc rodzicom rozróżnić to, co można uznać za odpowiednią rozwojowo hałaśliwość i nieuwagę, od prawdziwej niemożności usiedzenia spokojnie i skupienia się. Może również pomóc dorosłym rozpoznać, czy nie mają niezdiagnozowanego ADHD.

ADHD to niepełnosprawność, ale jest to głównie niepełnosprawność wynikająca ze społeczeństwa skupionego na neurotypach, w którym żyjemy. Zamiast zachęcać osoby z ADHD do ukrywania swoich cech, wsparcie wygląda jak tworzenie środowiska, w którym ich potrzeby są zaspokajane bez konieczności ukrywania się lub  maskowania . 

W tym artykule omówiono typowe cechy ADHD i niektóre mniej powszechne, których mogą doświadczać ludzie. Bada także potencjalne powikłania i kiedy należy zwrócić się o pomoc do profesjonalisty.

 Stymulacja w ADHD

Znaki i objawy

Podręcznik diagnostyczny i statystyczny zaburzeń psychicznych (DSM) to oficjalny przewodnik diagnostyczny dla specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, używany w Stanach Zjednoczonych. Identyfikuje dziewięć objawów nieuwagi i dziewięć objawów nadpobudliwości i impulsywności.

Rodzaje ADHD

Istnieją trzy różne postacie ADHD:

 • Przeważnie nieuważna prezentacja
 • Prezentacja z przewagą nadpobudliwości i impulsywności
 • Połączona prezentacja

Każdy typ charakteryzuje się innym zestawem cech.

Objawy nieuwagi

Dzieci i dorośli, którzy są nieuważni, mają trudności z utrzymaniem koncentracji i zajmowaniem się zadaniami, które postrzegają jako przyziemne. Zadania częściej będą postrzegane jako przyziemne, jeśli nie dostarczają mózgowi ADHD wystarczającej ilości dopaminy. Typowe przykłady to sprzątanie, odrabianie zadań domowych lub siedzenie przy stole. Z tego powodu mogą zwlekać z wykonaniem pracy wymagającej dużej ilości energii psychicznej.

W wielu przypadkach to zwlekanie nie wynika z wyboru i wynika z braku dopaminy napędzającej ośrodek aktywacji zadań. Osoby, które doświadczają cech nieuwagi, mogą:

 • Łatwo rozpraszaj się widokami i dźwiękami
 • Przechodź od jednej aktywności do drugiej i łatwo się nudzisz, jeśli zajęcia nie są nastawione na mózg ADHD
 • Wyglądaj na zapominalskiego, a nawet przestrzennego lub zdezorientowanego
 • Popełniaj więcej błędów
 • Staraj się wykonywać zadania i zwracać uwagę, jeśli czynności nie są nastawione na mózg ADHD
 • Mają trudności z przestrzeganiem instrukcji, kończeniem projektów i utrzymaniem się przy zadaniu, jeśli czynności nie są nastawione na mózg ADHD
 • Masz problemy z organizacją zadań
 • Często gubisz swoje rzeczy

Objawy nadpobudliwości i impulsywności

Nadpobudliwość to objaw, o którym myśli większość ludzi, słysząc termin „ADHD”. Nadpobudliwe dzieci i dorośli charakteryzują się bardzo wysokim poziomem aktywności, który może objawiać się nadmierną aktywnością fizyczną, werbalną i/lub monologiem wewnętrznym . Cechy nadpobudliwości i impulsywności obejmują:

 • Będąc w ciągłym ruchu, jakby napędzany silnikiem
 • Wierci się , żeby utrzymać koncentrację
 • Zawsze mając coś do powiedzenia, mówiąc szybko, przerywając innym , monopolizując rozmowy
 • Trudności w siedzeniu lub pozostaniu w pozycji siedzącej, jeśli nie zapewniono odpowiedniej stymulacji

Podsumowanie

Typowe cechy ADHD obejmują te związane z brakiem uwagi, nadpobudliwością i impulsywnością. Sposób występowania tych cech określa, jaki typ ADHD może mieć dana osoba.

Inne objawy ADHD

Oprócz kryteriów diagnostycznych istnieją dodatkowe powszechne doświadczenia ADHD. Choć nie są one brane pod uwagę w procesie diagnostycznym, często wpływają na jakość życia ludzi. Na przykład osoby z ADHD są często oskarżane o to, że nie starają się lub nie okazują, że się przejmują, co może być bolesne i nieprawdziwe. Mogą również doświadczyć:

 • Różne prędkości postępu : Zadania, prace domowe, projekt w pracy lub prace domowe wydają się zajmować osobom z ADHD dłużej niż innym osobom, chyba że występuje nadmierna koncentracja.
 • Nadmierna koncentracja : chociaż mają niską tolerancję na nudę , mogą nadmiernie skupiać się na zadaniach, które je interesują, ze szkodą dla podstawowych czynności, takich jak sen i interakcje społeczne. Jednak hiperkoncentracja może być również przydatna, gdy zostanie skupiona na bieżącym zadaniu.
 • Zapominanie : Osoby z ADHD mogą zapomnieć o różnych rzeczach, na przykład o urodzinach ważnych osób, wyniesieniu śmieci lub oddaniu pracy domowej (nawet jeśli została ona odrobiona).
 • Problemy finansowe : Nawet jeśli zarabiają ponadprzeciętną pensję, impulsywne wydawanie pieniędzy i zapominanie o płaceniu rachunków mogą powodować problemy.
 • Problemy ze snem : Zasypianie, zasypianie i budzenie się na czas mogą być trudne. Mogą również spożywać dużo kofeiny, aby zmotywować się, gdy ich mózg nie chce wykonać zadania.
 • Niska samoocena: martwią się rzeczami, o których mogli zapomnieć lub które zrobili źle z powodu nieuwagi lub impulsywności. Z tego powodu często po latach niespełniania oczekiwań własnych i innych ludzi, pomimo chęci ich spełnienia, mają niską samoocenę.

Kiedy osoby z ADHD zorientują się, że te zachowania są powiązane z ADHD, mogą poczuć ulgę. Diagnoza pomaga wyjaśnić, dlaczego są tacy, jacy są i dlaczego czują się inni niż inni.

 Echolalia w ADHD: rodzaje, przyczyny, leczenie

Powikłania i choroby współistniejące

Aż dwie trzecie dzieci z ADHD ma jedną lub więcej chorób współistniejących. Najczęstsze z nich to autyzm, stany lękowe, depresja oraz trudności w uczeniu się i trudności językowe.

Dorośli z ADHD wykazują jeszcze większą częstość występowania chorób współistniejących. U tych dorosłych może również wystąpić depresja, choroba afektywna dwubiegunowa , zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych , zaburzenia lękowe lub zaburzenia odżywiania .

ADHD może również wpływać na różne populacje na różne sposoby. Na przykład cechy mogą prezentować się inaczej w wieku dorosłym niż w dzieciństwie. Warto również zauważyć, że prezentacja cech często różni się nieco u dziewcząt i kobiet. Dzieje się tak często dlatego, że grupy marginalizowane są zachęcane do maskowania się na różne, bardziej zakamuflowane sposoby. Z tego powodu w tych grupach powszechne są błędne i niedodiagnozowane diagnozy.

Cechy ADHD u dorosłych

Cechy ADHD zazwyczaj zmieniają się w wieku dorosłym. Nadpobudliwość staje się mniej widoczna dla obserwatora. Osoba dorosła może siedzieć stosunkowo spokojnie, nawet jeśli odczuwa wewnętrzny niepokój.

Nieuważne cechy ADHD zwykle pozostają niezmienne. Jednak dorośli zazwyczaj mają większą kontrolę nad swoim otoczeniem niż dzieci. Dorośli mogą zaprojektować życie dostosowane do ich podtypu ADHD.

Na przykład wiele osób z nadpobudliwym ADHD ostrożnie wybiera karierę, która nie wiąże się z długotrwałym siedzeniem przy biurku. Mogą pracować w szpitalu, wykonując pracę wymagającą dużej ilości chodzenia, lub zostać sprzedawcą, który wykorzystuje swój samochód jako podróżujące biuro. Ta swoboda nie jest dostępna dziecku w szkole, więc cechy ADHD z dzieciństwa wydają się być gorsze niż cechy dorosłych.

U dorosłych cechy ADHD mogą powodować bardziej zróżnicowane problemy, takie jak utrata pracy, bankructwo, problemy małżeńskie i uzależnienia.

W piątej edycji DSM stwierdza się, że ADHD można rozpoznać, jeśli osoba dorosła spełnia następujące kryteria: 2

 1. Cechy ADHD są obecne od dzieciństwa. Być może nie zdiagnozowano Cię jako dziecka, ale muszą istnieć dowody na to, że miałeś problemy z uwagą i samokontrolą przed ukończeniem 12 lat.
 2. Cechy te występują w więcej niż jednym ustawieniu. Obecnie doświadczasz poważnych problemów związanych z brakiem uwagi i/lub nadpobudliwością i impulsywnością w dwóch lub więcej ważnych sytuacjach, na przykład w domu i szkole lub w domu i pracy.
 3. Cechy wpływają na wydajność.  Twoje cechy obniżają jakość Twoich wyników w życiu społecznym, akademickim i/lub zawodowym.
 4. Występuje pięć lub więcej cech. DSM identyfikuje 18 objawów ADHD. Dziewięć z nich wiąże się z nieuwagą, a dziewięć z nadpobudliwością. Jeśli po 17. roku życia wystąpi pięć z wymienionych objawów, można postawić diagnozę.
 5. Wykluczono inne przyczyny. Czasami cechy podobne do ADHD są spowodowane inną chorobą, taką jak choroba afektywna dwubiegunowa lub zaburzenia snu. Przed dokładnym zdiagnozowaniem ADHD lekarz lub klinicysta musi wykluczyć wszystkie inne możliwe przyczyny , które mogą odpowiadać za cechy podobne do ADHD.

 Jak ogarnięcie chaosu pomaga na moje ADHD

ADHD u dziewcząt i kobiet

U dziewcząt częściej występuje nieuważne ADHD, które często może pozostać niezauważone i niezdiagnozowane. 3 Dziecko nadpobudliwe jest o wiele łatwiejsze do wykrycia niż spokojne, marzycielskie.

Jeśli dziewczyna ma nadpobudliwość i impulsywność, można ją uznać za „chłopczycę”, ponieważ jest bardziej aktywna fizycznie niż inne dziewczyny w jej wieku. Może też być bardzo rozmowna i impulsywnie przerywać innym mówiącym. Z tego powodu nawiązywanie przyjaźni może być dla niej wyzwaniem.

Cechy ADHD u dziewcząt są często przypisywane charakterowi dziewczynki. Na przykład dziewczynę można uważać za „królową dramatu”, „chłopczycę” lub „gadułę”.

Jedną z korzyści formalnego zdiagnozowania ADHD u dziewcząt jest to, że diagnoza łagodzi wstyd i poczucie winy, jakie mogą mieć z powodu swoich cech. Uwalnia ich także od etykiet, jakie im nadano.

ADHD może również wyglądać inaczej przez całe życie. Zmiany hormonalne związane z dojrzewaniem, ciążą, menopauzą i miesiączką mogą zwiększać nasilenie cech ADHD. 4

W przeszłości u kobiet cierpiących na ADHD często błędnie diagnozowano stany lękowe lub depresję . 5 Dzięki zwiększonej wiedzy i badaniom na temat cech ADHD coraz więcej kobiet jest diagnozowanych prawidłowo.

Podsumowanie

Ponieważ cechy różnią się w zależności od osoby, czasami mogą zostać źle zrozumiane, szczególnie wśród dorosłych, kobiet i dziewcząt.

 Co powoduje ADHD?

Często Zadawane Pytania

Kiedy należy zgłosić się do lekarza w sprawie cech ADHD?

Jeśli Ty lub Twoje dziecko doświadczacie cech ADHD, ważne jest, aby szukać pomocy. Cechy różnią się w zależności od osoby i istnieją różne typy ADHD , dlatego należy o tym pamiętać, rozważając, czy Ty lub ktoś bliski może cierpieć na ADHD.

Cechy ADHD mogą:

 • Zmieniaj się z wiekiem
 • Zmieniaj się w zależności od sytuacji lub środowiska, w którym dana osoba się znajduje
 • Różnią się w zależności od płci danej osoby
 • Zakres nasilenia, od łagodnego do ciężkiego
 • Zwiększenie nasilenia w okresach stresu

Pracownik służby zdrowia może pomóc w postawieniu diagnozy, skierować Cię do specjalisty i rozpocząć ustalanie planu leczenia. Jeśli u Twojego dziecka zdiagnozowano ADHD, może potrzebować zakwaterowania w szkole, aby pomóc mu odnieść sukces. Aby rozpocząć ten proces, skontaktuj się z nauczycielem swojego dziecka.

Czy istnieje test na ADHD?

Nie ma jednego testu, który mógłby zdiagnozować ADHD, a nawet przeszkoleni lekarze mogą mieć trudności z postawieniem prawidłowej diagnozy. ADHD diagnozuje się na podstawie historii zachowań danej osoby, wywiadu z członkami rodziny, przeprowadzenia badania fizykalnego i wykorzystania testów psychologicznych. Aby zrozumieć konkretny typ ADHD, na jaki cierpisz, niezwykle ważne jest postawienie dokładnej diagnozy .

Jakie są pozytywne strony ADHD?

Chociaż cechy ADHD mogą zakłócać różne obszary życia, odpowiednia diagnoza i leczenie mogą pomóc Tobie lub Twojemu dziecku opanować neurotyp. Chociaż ADHD jest często uważane za obciążenie, ADHD może wiązać się z pewnymi pozytywnymi aspektami , zwłaszcza jeśli jest odpowiednio leczone.

Na przykład posiadanie dużej ilości energii może pomóc Ci wiele zrobić i osiągnąć swoje cele. Możesz także doświadczyć dużej kreatywności i ciekawości świata. A ponieważ wiesz, jak to jest radzić sobie z wyzwaniami, prawdopodobnie jesteś empatycznym i godnym zaufania przyjacielem.

 Myślę, że mam ADHD: co robić i gdzie się udać