Perfekcjonizm: 10 oznak cech perfekcjonisty

Perfekcjonizm to dążenie do tego, aby wyglądać, czuć się i być doskonałym. Chociaż społeczeństwo ogólnie postrzega perfekcjonizm jako cechę pozytywną, może on mieć również negatywne skutki.

Perfekcjonista ma „zbyt wysokie standardy osobiste i zbyt krytyczną samoocenę”. 1 Nalegają na doskonałość i nie akceptują niczego wstydliwego w zakresie nieskazitelności. Może to objawiać się krytyką siebie i innych oraz próbami kontrolowania sytuacji i ludzi.

cechy perfekcjonizmu
Verywell / Brianna Gilmartin

Oznaki perfekcjonizmu

Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś perfekcjonistą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak jest – przynajmniej w pewnym stopniu. Istnieje również duża szansa, że ​​zainwestujesz w bycie perfekcjonistą ze względu na pozytywne konotacje słowa „idealny”.

Perfekcjoniści są bardzo podobni do osób osiągających sukcesy , ale istnieją pewne zasadnicze różnice. Tutaj dzielimy się różnicami, ujawniając dziesięć charakterystycznych cech perfekcjonisty — oznak, które możesz dostrzec u siebie lub u osób, które znasz.

Myślenie „wszystko albo nic”.

Perfekcjoniści, podobnie jak osoby osiągające sukcesy, wyznaczają i ciężko pracują, aby osiągnąć wzniosłe cele . Podczas gdy osoba osiągająca sukcesy może być usatysfakcjonowana wykonaniem świetnej pracy i osiągnięciem doskonałości (lub czegoś bliskiego), nawet jeśli jego cele nie zostaną w pełni osiągnięte, perfekcjonista zaakceptuje jedynie doskonałość. „Prawie idealny” jest postrzegany jako porażka.

 Jak pokonać myślenie „wszystko albo nic”.

Bycie bardzo krytycznym

Osoba o osobowości perfekcjonistycznej jest bardziej krytyczna wobec siebie i innych niż osoba osiągająca sukcesy. Osoby osiągające sukcesy są dumne ze swoich osiągnięć i zwykle wspierają innych, jednak perfekcjoniści często dostrzegają błędy i niedoskonałości.

Perfekcjonista będzie skupiał się na niedoskonałościach i będzie miał problemy z dostrzeżeniem czegokolwiek innego. Są bardziej osądzający i surowi wobec siebie i innych, gdy zdarza się „porażka” .

Poczucie popychania przez strach

Osoby osiągające sukcesy często są przyciągane do swoich celów przez chęć ich osiągnięcia. Cieszą się też z wszelkich kroków poczynionych we właściwym kierunku. Z drugiej strony perfekcjoniści są zwykle popychani przez strach przed czymkolwiek mniejszym niż doskonale osiągnięty cel.

Posiadanie nierealistycznych standardów

Kolejną oznaką bycia perfekcjonistą jest wyznaczanie celów , które mogą nie być rozsądne. Osoby osiągające sukcesy mogą stawiać sobie wysokie cele, czerpiąc przyjemność z pójścia dalej, gdy te cele zostaną osiągnięte. Perfekcjoniści często stawiają swoje początkowe cele poza zasięgiem.

Ponieważ perfekcjonista ma zwykle nierealistyczne standardy, często odrzuca sukces, ponieważ uważa, że ​​jego działania nigdy nie są wystarczająco dobre, aby osiągnąć ten poziom osiągnięć. 2

 Pułapka oczekiwań a rzeczywistość

Koncentrowanie się wyłącznie na wynikach

Osoby osiągające sukcesy mogą cieszyć się procesem dążenia do celu tak samo lub bardziej, jak samo osiągnięcie celu. I odwrotnie, perfekcjoniści widzą cel i nic więcej. Są tak zajęci osiągnięciem celu i unikaniem porażek, że nie mogą cieszyć się procesem rozwoju i dążeniami.

Poczucie przygnębienia z powodu nieosiągniętych celów

Perfekcjoniści są często mniej szczęśliwi niż osoby osiągające sukcesy. 3 Podczas gdy osoby osiągające sukcesy potrafią dość łatwo podnieść się po rozczarowaniu, perfekcjoniści mają tendencję do zamartwiania się i pogrążania się w negatywnych uczuciach, gdy ich wysokie oczekiwania nie zostają spełnione. Próbują ruszyć dalej, gdy sprawy nie układają się tak, jak tego oczekiwali.

Oprócz mniejszego szczęścia osoby o osobowości perfekcjonistycznej mają również wyższy poziom lęku i niższy poziom dobrostanu psychicznego . 4

Strach przed porażką

Perfekcjoniści bardziej boją się porażki niż osoby osiągające sukcesy. Ponieważ przywiązują tak dużą wagę do wyników i rozczarowują się czymś gorszym niż perfekcja, porażka staje się przerażającą perspektywą. A ponieważ wszystko, co jest mniejsze od doskonałości, jest postrzegane jako porażka, utrudnia to rozpoczęcie czegoś nowego.

 Zdrowe sposoby radzenia sobie z niepowodzeniami

Kunktatorstwo

Wydaje się paradoksalne, że perfekcjoniści byliby podatni na  prokrastynację , ponieważ ta cecha osobowości może mieć szkodliwy wpływ na produktywność. Jednak badania wykazały, że perfekcjonista, który nie jest w stanie dostosować się do swojej sytuacji lub środowiska – co nazywa się perfekcjonizmem nieadaptacyjnym – jest często bardziej podatny na zwlekanie. 5

Dzieje się tak dlatego, że perfekcjoniści w obawie przed porażką czasami tak bardzo martwią się zrobieniem czegoś niedoskonałego, że unieruchomią się i nie będą w stanie w ogóle nic zrobić. To zwlekanie może następnie prowadzić do większego poczucia porażki, co jeszcze bardziej pogłębia błędne i paraliżujące koło.

Defensywność

Ponieważ wyniki mniej niż doskonałe są dla perfekcjonistów bolesne i przerażające, często reagują defensywnie na konstruktywną krytykę. Z drugiej strony osoby osiągające sukcesy mogą postrzegać krytykę jako cenną informację, która pomoże poprawić ich przyszłe wyniki.

Niska samo ocena

Osoby osiągające sukcesy mają zazwyczaj równie wysoki poziom samooceny. Nie dotyczy to perfekcjonistów. Chociaż dążenie do perfekcjonizmu wiąże się z wyższą samooceną, gdy ktoś o osobowości perfekcjonistycznej ocenia siebie krytycznie, przyczynia się to zamiast tego do niskiej samooceny . 6

Perfekcjoniści mogą również czuć się samotni lub odizolowani ze względu na swoją krytyczną naturę i sztywność, odpychając innych. Może to prowadzić do jeszcze niższej samooceny, co ostatecznie ma poważny wpływ na obraz siebie i ogólne zadowolenie z życia danej osoby, a także wpływa na jej relacje.

Czy jesteś perfekcjonistą? Weź udział w quizie

Nasz szybki i bezpłatny quiz o perfekcjonizmie pomoże Ci określić, czy Twoje zachowanie sugeruje, że jesteś perfekcjonistą:

https://www.opinionstage.com/api/v2/widgets/e1d7d2be-a5a5-4936-af1e-4bfab5a35708/iframe

Przyczyny perfekcjonizmu

Wiele czynników może wpływać na szanse posiadania osobowości perfekcjonistycznej. Do głównych przyczyn perfekcjonizmu należą:

 • Strach przed oceną lub dezaprobatą ze strony innych
 • Doświadczenia z wczesnego dzieciństwa, takie jak posiadanie rodziców z nierealistycznie wysokimi oczekiwaniami
 • Posiadanie stanu zdrowia psychicznego związanego z tendencjami do perfekcjonizmu, takiego jak zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) 7
 • Zła samoocena
 • Poczucie nieadekwatności
 • Potrzeba kontroli
 • Wiązanie poczucia własnej wartości z osiągnięciami

Oczekiwania społeczne i kulturowe również mogą odgrywać rolę w perfekcjonizmie.

Pułapki perfekcjonizmu

Bycie perfekcjonistą jest wyzwaniem, ponieważ trudno jest być doskonałym, a nawet osiągnąć osobisty rekord. Innym problemem związanym z perfekcjonizmem – i powodem, dla którego warto wiedzieć, czy posiadasz cechy perfekcjonizmu – jest to, że perfekcjoniści w rzeczywistości osiągają mniej i stresują się bardziej niż osoby osiągające wysokie wyniki.

Niezdrowy perfekcjonizm charakteryzuje się nadmiernym skupieniem na kontroli. Perfekcjoniści mogą stać się niezwykle wybredni i zajęci upewnianiem się, że wszystko jest bezbłędne, co może prowadzić do prób kontrolowania sytuacji lub ludzi. Może to mieć wpływ na relacje międzyludzkie.

Może również przyczyniać się do wyższego poziomu stresu. Stres spowodowany perfekcjonizmem może następnie prowadzić do uczucia niepokoju i jest powiązany z wieloma negatywnymi skutkami, w tym niską samooceną, zaburzeniami odżywiania , zaburzeniami snu i cierpieniem psychicznym. 8

Podsumowanie

Niezdrowy perfekcjonizm może utrudnić osiągnięcie celów. Może również prowadzić do zmartwień, stresu, lęku i depresji, a także innych negatywnych skutków.

Jak pokonać perfekcjonizm

Jeśli jesteś perfekcjonistą i chcesz zmniejszyć część jego negatywnego wpływu na swoje życie, możesz zrobić kilka rzeczy. Strategie, które mogą pomóc Ci przezwyciężyć perfekcjonizm, obejmują:

 • Tworzenie środowiska, w którym czujesz się akceptowany 9
 • Angażowanie się w pozytywny sposób mówienia do siebie
 • Nie porównując się z innymi
 • Ćwiczenie uważności pomoże Ci nauczyć się skupiać na teraźniejszości, nie martwiąc się tak bardzo o przeszłość czy przyszłość
 • Stosowanie technik terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), takich jak kwestionowanie negatywnych myśli

Zdrowy perfekcjonizm może motywować ludzi do osiągania najlepszych wyników, ale niezdrowy perfekcjonizm może prowadzić do stresu, niepokoju, niskiej samooceny i innych problemów, które mogą mieć wpływ na jakość życia. Perfekcjoniści są często krytyczni, napędzani strachem, mają nierealistyczne oczekiwania, boją się niepowodzeń i przyjmują postawę defensywną, gdy spotykają się z jakąkolwiek krytyką.

Jeśli widzisz w sobie niektóre z tych cech perfekcjonizmu, nie rozpaczaj. Bardzo ważnym pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że może być konieczna zmiana. Kiedy już rozpoznasz, jak te tendencje mogą na Ciebie negatywnie wpływać, możesz zacząć pracować nad przyjęciem zdrowszego podejścia, które nadal pozwoli Ci osiągnąć swoje cele przy mniejszym stresie i negatywności.

 Elastyczność psychologiczna

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

 • Jak perfekcjonizm może prowadzić do lęku?Perfekcjoniści często zmagają się z poczuciem nieadekwatności i martwią się, że nie sprostają własnym oczekiwaniom. To ciągłe zmartwienie może przyczyniać się do uczucia niepokoju, szczególnie gdy perfekcjonizm skupia się na byciu samokrytycznym. 10Dowiedz się więcej: Jak perfekcjonizm może wpływać na panikę i lęk
 • Jak pomóc dziecku, które jest perfekcjonistą?Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc dziecku, które wykazuje niezdrowy perfekcjonizm. Rodzice i inni dorośli powinni mieć uzasadnione oczekiwania 11 i skupiać się na chwaleniu wysiłków dziecka, a nie wyników.Ważne jest również modelowanie zdrowego, pozytywnego sposobu mówienia do siebie, który pokazuje, jak możesz być dla siebie życzliwy i współczujący, nawet jeśli popełniasz błędy. 12
 • Czy perfekcjonizm jest chorobą psychiczną?Perfekcjonizm jest cechą osobowości, a nie zaburzeniem zdrowia psychicznego. To powiedziawszy, osoby cierpiące na pewne choroby psychiczne mogą mieć tendencje do perfekcjonizmu. Jednym z przykładów są osoby cierpiące na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD). 7Dowiedz się więcej: Czym jest zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD)?
 • Czy bycie perfekcjonistą jest dobre?Perfekcjonizm nie jest sam w sobie zły, ponieważ osoby z tą tendencją często inaczej oceniają sytuacje, co wiąże się z lepszym samopoczuciem. 13 Jeśli jednak Twoje skłonności do perfekcjonizmu negatywnie wpływają na Twoje życie, ta cecha osobowości może nie być dla Ciebie dobra.
 • Jakie są trzy rodzaje perfekcjonizmu?Wyróżnia się trzy typy perfekcjonizmu: 14
  • Perfekcjonizm nakazany społecznie : wiąże się z wysokimi standardami i presją społeczną, aby odnieść sukces. Ten typ przyczynia się do słabej pewności siebie i uczucia niepokoju.
  • Perfekcjonizm zorientowany na innych : wiąże się z wysokimi oczekiwaniami wobec innych ludzi. Ten typ może przyczyniać się do konfliktów i problemów w relacjach.
  • Perfekcjonizm zorientowany na siebie : bardziej adaptacyjna forma perfekcjonizmu, charakteryzująca się wysoką motywacją, zaradnością i pozytywnymi emocjami.
 • Czy perfekcjoniści są narcystyczni?Narcyzm i perfekcjonizm mogą czasami występować razem, choć nie zawsze tak jest. Niektóre badania sugerują, że narcyzi mogą być bardziej podatni na perfekcjonizm. Jedno z badań wykazało, że narcystyczny perfekcjonizm wiąże się z większym nastawieniem społecznym, w tym wyższym poziomem konfliktów, złości i wrogości. 15